עמוד הבית   >   news   >   כיצד הפכו סיורים תיאטרליים לטרנד פופולארי בימי הולדת?

כיצד הפכו סיורים תיאטרליים לטרנד פופולארי בימי הולדת?

   

כיצד הפכו סיורים תיאטרליים לטרנד פופולארי בימי הולדת ואירועים משפחתיים?

יום הולדת מגיע פעם בשנה, ויתר על כן יום הולדת עגול מגיע רק פעם בעשור. באופן טבעי מתעורר הרצון לחגוג אותו בדרך מקורית. כשמדובר בציון דרך, כמו יום הולדת 90, בת מצווה או בר מצווה, רבים רוצים שהאירוע יהפוך לחוויה אינטימית וחד פעמית, וישאיר טעם של עוד בקרב בני המשפחה והחברים, ואז מתחילים להתלבט – מה עושים?

בנסיון נואש לקלוע לטעמם של כלל בני המשפחה מסבא ועד נכדה, אנו מוצאים את עצמנו חוגגים שוב, בכל שנה באותה הדרך בה חגגנו גם בשנה שעברה – במסעדה.

נשמע מוכר? מסתבר שלא רק לכם ומסתבר שיש אלטרנטיבה.

בשנים האחרונות יותר ויותר משפחות מוותרות על חגיגה סטנדרטית באולם אירועים או במסעדה, ומחליטות לחפש רעיונות יצירתיים ליום ההולדת. אחת הדרכים לחגיגה ייחודית היא סיורים תיאטרליים בליווי שחקנים, שמשלבים היסטוריה, הומור ותרבות. פתיחת מתחמי הבילוי באתרים היסטוריים משוחזרים כגון מתחם התחנה בנווה צדק ומתחם שרונה עם מבני הטמפלרים המחודשים, המשלבים קולינריה, תרבות ופנאי, תרמו משמעותית לטרנד הצובר תאוצה.

 מה מיוחד בסיורים התיאטרליים ומדוע כדאי לשקול אותם כפעילות מרכזית בחגיגת אירוע?

1. פעילות שמתאימה לכל בני המשפחה -

 כשמדובר באירוע לכל המשפחה, הפעילות צריכה לנסות ולענות לצרכים של (לפחות) שלושה דורות: ישנו סבא מאיר בן ה-89, חובב הספרות, ההיסטוריה, וידיעת הארץ. ישנה נירה, בתו בת ה-50, צרכנית ׳כפייתית׳ של הצגות וסרטים. אחריה בתור הם ילדיה של נירה בני השש-עשרה המכורים לסמארטפונים ומסכים באופן כללי, ואחרונה חביבה, רוני, הנכדה בת השלוש החברותית שכמעט ובלתי אפשרי לגרום לה להישאר באותו המקום יותר מ 5 דקות…

מהמבוגר ביותר, ועד הקטנה ביותר, הסיורים התיאטרליים מדברים אל כולם: דרך הסיפורים, הדמויות, ושילוב של הרבה הומור, הסיפורים התיאטרליים מצליחים לשלב בין הדורות השונים ולהעניק לכל אחד מהמשתתפים הנאה צרופה וערך מוסף. נדמה שסיורים כאלה יכולים לחבר ולהכיל את הצרכים השונים של כל בני המשפחה, בכך שהם משלבים בצורה מדויקת בין לימוד היסטוריה, חוויה קלילה הומוריסטית, וחשוב מכך, רגעים משפחתיים אינטימיים אשר יהפכו לזכרונות מיוחדים. סבא מאיר קיבל את מנת ההיסטוריה שלו, נירה התרגשה מהצגה טובה, והילדים הפלא ופלא לא השתעממו ולרגע לא קיטרו.

2. פעילות בעלת נופך אישי

הדור הותיק ליווה את מדינת ישראל בהתהוותה ופעמים רבות נטל חלק אקטיבי בהקמתה. מרבית הסיורים התיאטרליים הקיימים כיום בשוק, מאפשרים להתאים את הסיור המובנה למשתתפים באופן ספציפי ולשלב פריטי טריוויה ואנקדוטות על חתן או כלת השמחה. באספקט הבין דורי, הסיורים התיאטרליים מאפשרים למבוגרים יותר להתרפק על העבר ולהעלות זכרונות ולצעירים יותר – ללמוד פרטים חדשים על עברם ופועלם של אביהם או סבם. גלי ואסף שטוייר מרעננה אשר חגגו לאימם נלי יום הולדת 80, ביקשו שהסיור התיאטרלי יתוכנן לפי מסלול חייה של אימם בתל אביב – בשכונת נווה צדק בה גדלה. את הדמויות שהוצגו בסיור ונבנו על בסיס דמויות מרכזיות מילדותה ובגרותה, גילמו השחקנים אשר יצקו אל תוך הסיור אנקדוטות וסיפורים הומוריסטיים על אודותיה של סבתא נלי, שהתרגשה לשוב אל מחוזות ילדותה.

גם אם לחוגגים אין קשר ישיר למקום, כמו במקרה של נלי, הרי אנשים היום מחפשים באירוע חוויה משמעותית, אשר מייצרת הזדמנות למפגש משפחתי החווה בתוכו למידה משותפת. הדבר בולט גם בחגיגות בת מצווה, יותר ויותר הורים מבקשים, לצד מסיבה או אירוע אשר מבקשת הבת לחגוג עם החברים- לבחור פעילות שניתן לצקת אליה משמעות ותוכן.

3.  ״לא עוד ארוחת ערב במסעדה״ 

רבים מרגישים שמסעדה או אירוע קייטרינג אינו מספיק לציון אירוע משמעותי. בניגוד לשנים עברו בהן מסעדה היתה ״סיבה למסיבה״, ומשפחות היו אוכלות בחוץ רק באירועים מיוחדים, הרי שבעשור האחרון מסעדות הן חלק מתרבות הפנאי ולא צריך בשבילן “סיבה מיוחדת”. בעוד שיום הולדת 80 לסבא או יומולדת 60 לאבא נתפסים כאירועים חד פעמיים, בני המשפחה מרגישים שארוחה טובה בלבד לא עונה על הצורך ליצור ארוע מיוחד עבור אהוב ליבם. בנוסף, מסעדות בישראל הן יקרות וחגיגה כזאת עשויה להגיע למאות שקלים לסועד ואלפי שקלים למשפחה.

4. מתנה שהיא חוויה

 מחקרים מראים שצבירה של חוויות מעניקה תחושות סיפוק ושביעות רצון ונשמרת לזמן ממושך. זוהי גם הסיבה שהדגש השתנה מקניית מתנה לחיפוש אחר חוויה שתיזכר לאורך זמן. אנו חיים היום בעידן של שפע, פעמים רבות נדמה שאין מה לקנות לאותו חוגג שיש לו הכל, במיוחד כאשר מדובר בימי הולדת של קרובי משפחה שעברו את גיל ה60, קשה להפתיע אותם עם מוצר כזה או אחר. פעילות שבה כל בני המשפחה מתכנסים יחד ועוברים חוויה אישית משותפת אמיתית, הופכת בהדרגה לבחירה פופולרית בקרב משפחות בציוני דרך משמעותיים וימי הולדת עגולים.

לסיכום, הסיורים התיאטרליים במתחם שרונה, בשכונת נוה צדק ובאתרים היסטוריים נוספים הצליחו לפצח את הפעילות שמשלבת גם את הסבים שחזו בתקומתה של המדינה, גם את הדור השני והשלישי שמחפש פעילות בעלת משמעות, וגם את הדור הצעיר וההיפר-אקטיבי שאמנם לעיתים מתקשה להתרכז לאורך זמן, אך מורגל בפעילויות אינטראקטיביות, ובאופן כללי גם פתוח לחוויות חדשות. לסיכום, טרנד הסיורים התיאטרליים מוכיח כי ניתן ליצור אירוע שידבר לכל הגילאים, יבדר את כל הנוכחים, ומי יודע, אפילו שיעור מרתק בהיסטוריה על הדרך…

%d7%90%d7%90%d7%95%d7%98%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%99%d7%9f